Ringlane in Drenthe · Nederland

Koud bellen in Drenthe: Emmen, Assen, Hoogeveen en Meppel

Voor eigenaren en salesmanagers die verkopen aan bedrijven in Drenthe: een provincie van kleine en familiebedrijven, met een industriële kern in Emmen en plaatsen langs de A28 en de A37.

AssenEmmenHoogeveenMeppel
Kort gezegd

Drenthe telde op 1 januari 2026 60.975 vestigingen van bedrijven (CBS, voorlopig) en 508.109 inwoners. Emmen is de grootste gemeente met 109.881 inwoners, voor hoofdstad Assen met 70.769. De industrie biedt in Drenthe werk aan 19.606 mensen (Eurostat, 2024), evenveel als in het grotere Groningen.

60.975vestigingen van bedrijven in de provincieCBS, 1 jan 2026 (voorlopig)
508.109inwoners, van wie 109.881 in EmmenCBS, 1 jan 2026
19.606werkzame personen in de industrieEurostat, 2024
3.785vestigingen in landbouw, bosbouw en visserijCBS, 1 jan 2026 (voorlopig)
Grootste sectoren naar aantal vestigingen
  1. Specialistische zakelijke diensten11.079
  2. Groot- en detailhandel10.711
  3. Gezondheidszorg en welzijn7.681
  4. Bouw6.728
  5. Onderwijs3.305
  6. Administratieve en ondersteunende diensten3.259
Bron: Eurostat, lokale eenheden per NUTS 2-regio en NACE-sectie (sbs_r_nuts2021), Drenthe (NL13), 2024
Drenthe

B2B-acquisitie in Drenthe betekent veel kleine en familiebedrijven bellen, verspreid over een groene provincie. Het CBS telde op 1 januari 2026 60.975 vestigingen van bedrijven, voor 508.109 inwoners. De grootste gemeente is niet de hoofdstad: Emmen, met 109.881 inwoners, is groter dan Assen (70.769) en ook het industriële hart van de provincie.

De economie van Drenthe

In de Eurostat-telling van lokale eenheden over 2024 staan specialistische zakelijke diensten bovenaan met 11.079 eenheden, op de voet gevolgd door handel (10.711). Zorg en welzijn (7.681) en bouw (6.728) volgen. Zorg en welzijn is ook de grootste werkgever, met 48.692 werkzame personen, voor de handel met 39.701.

De industrie lijkt klein in aantal eenheden (2.698), maar niet in banen. Eurostat telt in 2024 19.606 werkzame personen in de industrie in Drenthe, ongeveer evenveel als in de provincie Groningen (19.578), die bijna 100.000 inwoners meer heeft. Het CBS zet de industrie op 4,0% van alle vestigingen in Drenthe, tegenover 3,5% landelijk.

  • Chemie en materialen in Emmen. GETEC PARK.EMMEN is een industriepark voor bedrijven in chemie, polymeren en composieten, met eigen warmtekrachtcentrales. Toeleveranciers, onderhoudsbedrijven en technische dienstverleners zitten eromheen.
  • Landbouw. Het CBS telt 3.785 vestigingen in landbouw, bosbouw en visserij, 6,2% van alle vestigingen tegenover 3,1% landelijk. De bedrijfsstatistiek van Eurostat laat de landbouw buiten beschouwing, daarom staat ze niet in de grafiek.
  • Weinig vervoerders. Vervoer en opslag is in Drenthe maar 1,8% van de vestigingen, tegenover 2,8% landelijk. Wie hier logistiek inkoopt, zijn vooral de maakbedrijven en handelaars zelf.

Waar de bedrijven zitten

  • Emmen (109.881 inwoners). Chemie, kunststoffen en vezels, metaal, en de technische dienstverleners eromheen. Ook zorg en onderwijs.
  • Assen (70.769). Provinciebestuur, publieke diensten, zakelijke dienstverlening en evenementen.
  • Hoogeveen (56.781). Maakindustrie, handel en bouw bij de A28 en de A37.
  • Meppel (36.616). Handel, diensten en logistiek op de grens met Overijssel.
  • Coevorden (35.729). Industrie en handel aan de Duitse grens.
  • Het platteland. Boeren, loonwerkers, bouwers, installateurs en recreatie- en toerismebedrijven.

Wie je belt en wat je vraagt

De meeste bedrijven in Drenthe zijn klein genoeg om de eigenaar te laten beslissen. Op de industrieterreinen in Emmen en Coevorden spreek je eerst technische medewerkers en inkopers.

  • Eigenaar of directeur bij bouwers, installateurs, handelaars en dienstverleners.
  • Fabrieks-, onderhouds- of technisch manager bij maakbedrijven en chemiebedrijven.
  • Inkoper bij grotere industriële bedrijven.
  • Officemanager of praktijkeigenaar bij accountants, zorgaanbieders en andere dienstverleners.

Vergeet de zorg niet. Met 48.692 werkzame personen is zorg en welzijn de grootste werkgever in Drenthe, en zorgorganisaties kopen diensten als schoonmaak, IT, personeel en opleidingen in zoals elk ander bedrijf.

Vragen die passen bij Drenthe:

  1. Werken jullie vooral voor klanten in Drenthe, in de rest van Nederland, of over de grens in Duitsland?
  2. Welk deel van het werk besteden jullie nu uit, en waar willen jullie meer capaciteit?
  3. Hoe vind je hier technisch personeel, en wat gebeurt er als een vacature openblijft?
  4. Wanneer bekijken jullie meestal je leveranciers of contracten opnieuw?
  5. Wat zou een betere leverancier anders moeten doen?

Bellen in Drenthe

Zaken doe je in Drenthe in het Nederlands. Je hoort soms Drents, maar gesprekken en offertes zijn in het Nederlands. Emmen en Coevorden liggen dicht bij de Duitse grens; voor bedrijven met Duitse klanten kan een Duitstalige collega helpen.

Bij kleine bedrijven eindigt het eerste gesprek vaak met "bel me volgende week terug". Dat is geen nee. Noteer het moment, plan het in en kom je belofte na. Een korte gids om dat goed te doen: leads opvolgen.

Plekken om de lokale markt te leren kennen en eigenaren te ontmoeten:

Bedrijven met rechtspersoonlijkheid, zoals een bv of nv, mag je zonder voorafgaande toestemming bellen. Sinds 1 juli 2026 heb je voor verkoopgesprekken met eenmanszaken en personenvennootschappen zoals een vof vooraf toestemming nodig, ook als ze al klant zijn, en je respecteert bezwaren en behandelt persoonsgegevens van contactpersonen volgens de AVG. Dit is algemene informatie, geen juridisch advies. Lees de regels voor koude acquisitie in België en Nederland.

Een eerste belweek in Drenthe

  1. Dag 1: de lijst. Kies één segment en één gebied, bijvoorbeeld installateurs tussen Hoogeveen en Meppel, of toeleveranciers van de industrie in Emmen.
  2. Dag 2: het script en het doel. Schrijf de opening en de vragen hierboven, en reken uit hoeveel telefoontjes één nieuwe klant kost met deze berekening.
  3. Dag 3 en 4: belblokken. Twee blokken per dag, waarvan één vroeg in de ochtend voor eigenaren die later op de werkvloer staan.
  4. Dag 5: opvolging. Plan elk terugbelmoment en stuur wat je beloofde.

Eerst het belscherm zien? Probeer de demo.

Eén belomgeving voor teams in Drenthe

Echte schermen uit de app. Bel met je eigen telefoon, log elk gesprek met één toets en zie je cijfers per beller en campagne.

Eén scherm voor het gesprek
Eén scherm voor het gesprekLead, script en antwoorden op bezwaren samen.
Je eigen lijst
Je eigen lijstImporteer Excel, CSV of Bizzy. Status en volgende stap per lead.
Cijfers om op te coachen
Cijfers om op te coachenPer beller, team en campagne.

Echte schermen uit de Ringlane-app met demogegevens. Geen band met de getoonde bedrijven.

Veelgestelde vragen

Hoeveel bedrijven zijn er in Drenthe?
Het CBS telde op 1 januari 2026 60.975 vestigingen van bedrijven in Drenthe (voorlopige cijfers). De grootste groepen zijn specialistische zakelijke diensten (10.730), handel (9.465), zorg en welzijn (6.785) en bouw (6.025). Landbouw, bosbouw en visserij zijn goed voor 3.785 vestigingen.
Wat is de grootste zakelijke stad van Drenthe?
Emmen is de grootste gemeente, met 109.881 inwoners op 1 januari 2026 volgens het CBS, en het belangrijkste industriële centrum. Assen is de hoofdstad met 70.769 inwoners. Hoogeveen (56.781), Meppel (36.616) en Coevorden (35.729) maken de lijst van grotere zakelijke plaatsen compleet.
Welke industrie is belangrijk in Drenthe?
Eurostat telt in 2024 19.606 werkzame personen in de industrie in Drenthe, ongeveer evenveel als in de provincie Groningen. Een groot deel zit in Emmen, waar GETEC PARK.EMMEN bedrijven in chemie, polymeren en composieten huisvest. Bouw, handel en zorg en welzijn zijn de andere grote sectoren.
In welke taal bel je bedrijven in Drenthe?
In het Nederlands. Zaken doe je in Drenthe in het Nederlands. Je hoort soms Drents, maar gesprekken en offertes zijn in het Nederlands. Bij de Duitse grens werken sommige bedrijven ook met Duitse klanten en leveranciers.
Mag je bedrijven in Drenthe koud bellen?
Bedrijven met rechtspersoonlijkheid, zoals een bv of nv, mag je zonder voorafgaande toestemming bellen. Sinds 1 juli 2026 heb je voor verkoopgesprekken met eenmanszaken en personenvennootschappen zoals een vof vooraf toestemming nodig, ook als ze al klant zijn, en je respecteert bezwaren en behandelt persoonsgegevens van contactpersonen volgens de AVG. Dit is algemene informatie, geen juridisch advies. Ons artikel over de regels voor koude acquisitie in België en Nederland legt de basis uit.

Bronnen

  1. CBS StatLine: Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, regio (tabel 81578NED), 1 januari 2026
  2. CBS StatLine: Bevolking op 1 januari; geslacht, leeftijd en regio (tabel 03759ned), 1 januari 2026
  3. Eurostat: Enterprises by NUTS 2 region and NACE Rev. 2 activity (sbs_r_nuts2021), 2024
  4. GETEC: GETEC PARK.EMMEN, Nederland
  5. NOM, investerings- en ontwikkelingsmaatschappij voor Noord-Nederland
  6. Dutch IT Channel: Anna Noorda benoemd tot directeur van VNO-NCW MKB Noord (13 augustus 2026)
  7. ACM: Vanaf 1 juli strengere regels voor telemarketing (juni 2026)

Je volgende klant in Drenthe is één telefoontje verwijderd