Ringlane in Groningen · Nederland

Koud bellen in Groningen: van de stad tot Eemshaven en Delfzijl

Voor eigenaren en salesmanagers die verkopen aan bedrijven in de provincie Groningen: waar de bedrijven zitten, welke sectoren groot zijn en wat je vraagt nu de gaswinning gestopt is.

GroningenDelfzijl
Kort gezegd

De provincie Groningen telde op 1 januari 2026 71.980 vestigingen van bedrijven (CBS, voorlopig) en 601.286 inwoners, van wie 244.427 in de stad Groningen. Groningen Seaports verwerkte in 2025 een record van 15,7 miljoen ton. De gaswinning uit het Groningenveld stopte definitief op 19 april 2024.

71.980vestigingen van bedrijven in de provincieCBS, 1 jan 2026 (voorlopig)
601.286inwoners, 244.427 in de stad GroningenCBS, 1 jan 2026
15,7 miljoenton overslag in Eemshaven en DelfzijlGroningen Seaports, 2025
63.662werkzame personen in zorg en welzijnEurostat, 2024
Grootste sectoren naar aantal vestigingen
  1. Specialistische zakelijke diensten14.167
  2. Groot- en detailhandel11.222
  3. Gezondheidszorg en welzijn8.626
  4. Bouw7.833
  5. Cultuur, sport en recreatie5.076
  6. Onderwijs4.435
Bron: Eurostat, lokale eenheden per NUTS 2-regio en NACE-sectie (sbs_r_nuts2021), Groningen (NL11), 2024
Groningen

B2B-acquisitie in Groningen betekent één grote stad en een lange staart van kleinere plaatsen en havengebieden. De provincie telde op 1 januari 2026 71.980 vestigingen van bedrijven (CBS, voorlopig), en in de stad Groningen woonden 244.427 van de 601.286 inwoners van de provincie. Buiten de stad verwerkten de havens van Eemshaven en Delfzijl in 2025 een record van 15,7 miljoen ton. Een goed belplan behandelt dat als twee aparte markten.

De economie van Groningen

Groningen is een diensteneconomie met een industriële kust. In de Eurostat-telling van lokale eenheden over 2024 staan specialistische zakelijke diensten bovenaan met 14.167 eenheden, gevolgd door handel (11.222), zorg en welzijn (8.626) en bouw (7.833). Zorg en welzijn is in die dataset ook de grootste werkgever, met 63.662 werkzame personen in 2024. De industrie telt minder eenheden (2.925), maar biedt nog altijd werk aan 19.578 mensen.

Drie ontwikkelingen bepalen de provincie nu:

  • Het einde van het gas. De gaswinning uit het Groningenveld stopte definitief op 19 april 2024, toen de wet die de winning beëindigt in werking trad. Schadeherstel, versterking van woningen en gebouwen en de overstap op andere energie houden bouw- en installatiebedrijven nog jaren bezig.
  • De havens. Groningen Seaports meldt voor 2025 een record van 15,7 miljoen ton overslag, waarvan ongeveer een derde lng. In 2024 telde het 7.595 directe en 6.508 indirecte banen.
  • Kennis en IT. De universiteit, het universitair medisch centrum en de Zernike Campus maken van de stad een centrum voor onderzoek, zorg en software. Het CBS telt 3.610 vestigingen in informatie en communicatie, 5,0% van het totaal en dicht bij het landelijke aandeel van 5,3%.

Ook de landbouw telt mee: het CBS telt 3.610 vestigingen in landbouw, bosbouw en visserij, 5,0% van alle vestigingen tegenover 3,1% voor heel Nederland.

Waar de bedrijven zitten

  • Stad Groningen. Hoofdkantoren, IT- en softwarebedrijven, adviesbureaus, accountants, zorgorganisaties en onderwijs. De Zernike Campus in het noorden van de stad combineert universitair onderzoek met start-ups en scale-ups.
  • Eemshaven en Delfzijl (Eemsdelta). Chemie, energie, datacenters, havenlogistiek en maritieme dienstverlening. Eemsdelta telde op 1 januari 2026 44.846 inwoners, maar de bedrijven zijn er vaak groter dan de omvang van de gemeente doet vermoeden.
  • De rest van de provincie. Bouw- en installatiebedrijven, agrarische bedrijven, voedselverwerking en lokale dienstverleners, verspreid over de dorpen en kleinere kernen op het platteland.

Maak aparte lijsten voor de stad en de kust. Een softwareleverancier en een havendienstverlener gebruiken niet hetzelfde script.

Wie je belt en wat je vraagt

In een provincie met veel kleine bedrijven beslist meestal de eigenaar. Bij haven- en industriebedrijven ligt de beslissing bij meer mensen.

  • Eigenaar of directeur bij dienstverleners, bouwers en installateurs.
  • Operationeel manager of vestigingsmanager bij haven-, energie- en industriebedrijven.
  • Officemanager of praktijkmanager bij zorgorganisaties en adviesbureaus.
  • Inkoper of facilitair manager bij grotere organisaties in de stad.

Vragen die passen bij Groningen:

  1. Wat heeft het einde van de gaswinning veranderd aan jullie werk of jullie klanten?
  2. Zijn jullie nu aan het werven, en hoe moeilijk is het om mensen te vinden in de regio?
  3. Werken jullie vooral voor klanten in het noorden, of in heel het land?
  4. Bij welke projecten rond Eemshaven of Delfzijl zijn jullie betrokken, of waarop schrijven jullie in?
  5. Wie is er naast jou betrokken als jullie hiervoor een leverancier kiezen?

Hoe je die vragen in een gesprek giet, lees je in een belscript schrijven.

Bellen in Groningen

Zaken doe je in Groningen in het Nederlands. Je hoort de regionale tongval en soms Gronings, maar gesprekken en offertes zijn in het Nederlands. Bij internationale bedrijven op de campus en in de haven is Engels gewoon. Zeg in één zin waarom je belt en stel een echte vraag; eigenaren van kleine bedrijven nemen vaak zelf op en hebben weinig tijd.

Plekken om de lokale markt te leren kennen en eigenaren te ontmoeten:

Bedrijven met rechtspersoonlijkheid, zoals een bv of nv, mag je zonder voorafgaande toestemming bellen. Sinds 1 juli 2026 heb je voor verkoopgesprekken met eenmanszaken en personenvennootschappen zoals een vof vooraf toestemming nodig, ook als ze al klant zijn, en je respecteert bezwaren en behandelt persoonsgegevens van contactpersonen volgens de AVG. Dit is algemene informatie, geen juridisch advies. Lees de regels voor koude acquisitie in België en Nederland voor de basis.

Een eerste belweek in Groningen

  1. Dag 1: de lijst. Kies één segment, bijvoorbeeld installateurs op het platteland of IT-bedrijven in de stad. Filter eenmanszaken eruit: sinds 1 juli 2026 heb je voor een verkoopgesprek hun voorafgaande toestemming nodig. Gebruik een ideaal klantprofiel om te kiezen.
  2. Dag 2: het script. Schrijf één opening met een lokale reden om te praten, en de vijf vragen hierboven.
  3. Dag 3 en 4: belblokken. Twee blokken van 90 minuten per dag. Bouwers en installateurs bereik je vaak vroeg in de ochtend, kantoorbedrijven later in de ochtend.
  4. Dag 5: opvolging. Stuur wat je beloofde, plan elk terugbelmoment en lees je notities op patronen.

Eerst het belscherm zien? Probeer de demo.

Eén belomgeving voor teams in Groningen

Echte schermen uit de app. Bel met je eigen telefoon, log elk gesprek met één toets en zie je cijfers per beller en campagne.

Eén scherm voor het gesprek
Eén scherm voor het gesprekLead, script en antwoorden op bezwaren samen.
Je eigen lijst
Je eigen lijstImporteer Excel, CSV of Bizzy. Status en volgende stap per lead.
Cijfers om op te coachen
Cijfers om op te coachenPer beller, team en campagne.

Echte schermen uit de Ringlane-app met demogegevens. Geen band met de getoonde bedrijven.

Veelgestelde vragen

Hoeveel bedrijven zijn er in de provincie Groningen?
Het CBS telde op 1 januari 2026 71.980 vestigingen van bedrijven in de provincie Groningen (voorlopige cijfers). De grootste groepen zijn specialistische zakelijke diensten (13.155), handel (9.650), zorg en welzijn (7.585) en bouw (6.900). Veel daarvan zijn eenmanszaken, die je sinds 1 juli 2026 alleen met voorafgaande toestemming mag bellen voor verkoop, dus filter op rechtsvorm en omvang voor je een bellijst maakt.
Waar zitten de meeste bedrijven in Groningen?
Vooral in en rond de stad Groningen, waar volgens het CBS op 1 januari 2026 244.427 van de 601.286 inwoners van de provincie woonden. Haven- en industriebedrijven zitten geconcentreerd in Eemshaven en Delfzijl. Groningen Seaports beheert die havens en telde er in 2024 7.595 directe banen.
Wat betekent het einde van de gaswinning voor B2B-sales in Groningen?
De gaswinning uit het Groningenveld stopte definitief op 19 april 2024, toen de Wet beëindiging gaswinning Groningenveld in werking trad. Schadeherstel, versterking van gebouwen en de energietransitie houden bouw- en installatiebedrijven bezig. Ze zijn het bellen waard, en ze kopen zelf ook diensten in.
In welke taal bel je bedrijven in Groningen?
In het Nederlands. Zaken doe je in Groningen in het Nederlands. Je hoort de regionale tongval en soms Gronings, maar gesprekken, mails en offertes zijn in het Nederlands. In de haven en bij internationale bedrijven op de Zernike Campus is Engels ook gewoon.
Mag je bedrijven in Groningen koud bellen?
Bedrijven met rechtspersoonlijkheid, zoals een bv of nv, mag je zonder voorafgaande toestemming bellen. Sinds 1 juli 2026 heb je voor verkoopgesprekken met eenmanszaken en personenvennootschappen zoals een vof vooraf toestemming nodig, ook als ze al klant zijn, en je respecteert bezwaren en behandelt persoonsgegevens van contactpersonen volgens de AVG. Dit is algemene informatie, geen juridisch advies. Ons artikel over de regels voor koude acquisitie in België en Nederland legt de basis uit.

Bronnen

  1. CBS StatLine: Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, regio (tabel 81578NED), 1 januari 2026
  2. CBS StatLine: Bevolking op 1 januari; geslacht, leeftijd en regio (tabel 03759ned), 1 januari 2026
  3. Eurostat: Enterprises by NUTS 2 region and NACE Rev. 2 activity (sbs_r_nuts2021), 2024
  4. Groningen Seaports: jaarverslag 2025, samenvatting
  5. Energietransitie.nl: Gaswinning Groningen (beëindigd op 19 april 2024)
  6. NOM, investerings- en ontwikkelingsmaatschappij voor Noord-Nederland
  7. Dutch IT Channel: Anna Noorda benoemd tot directeur van VNO-NCW MKB Noord (13 augustus 2026)
  8. ACM: Vanaf 1 juli strengere regels voor telemarketing (juni 2026)

Je volgende Groningse klant is één telefoontje verwijderd